Zázrak zvaný BIKA!

10.06.2022

Zázrak zvaný BIKA!!!!!!!!!

Nejedná se o nic prostšího než hydrogenuhličitan sodný - jedlou sodu!

Jedlá soda je ekologický a ekonomicky výhodný všestranný pomocník v domácnosti i zahradě! Pomůže nejen při pálení žáhy, pečení moučníků, ale také

Základní účinky sody

Natahuje do sebe vlhkost (politý koberec!), mastnotu (připečené hrnce) a pachy (na misce do ledničky). Díky tomu slouží jako ideální nosič vůní - na suchou sodu nakapat esenciální olej a do skříně s ním, aby prádlo vonělo.

Samozřejmě je velmi dobrá i na čištění grilů. V kombinaci s POMERANČOVÝM ODMAŠŤOVAČEM. Smícháním těchto dvou ingrediencí získáte velice účinnou kašičku na mastnotu a velmi odolnou špínu. Takto jsem čistili i zašlou skříňku, výsledek můžete vidět na obrázku.


Využití jedlé sody v zahradě!

Podpoří rajčata a okurky!

Předčasnému žloutnutí mladých rostlin a špatnému vývoji plodu zabráníme ozdravnou zálivkou kde smícháme 1 lžíci sody s 10 litry teplé vody, promícháme a necháme vychladnout. Ke každé rostlině nalijeme 0,5L roztoku. Zalíváme jednou za týden.

Šťavnatějších, zdravějších a sladších plodů u rajčat docílíme přidáním jedlé sody do zeminy po odkvětu, když se začínají tvořit plody.

V plném květu!

Růže, muškáty, hortenzie, stračky a begonie podpoříme zálivkou - 2 litry vlažné vody, 1 lžíce sody, nechat vychladnou. Roztok lijeme do půdy okolo rostlin přibližně jedenkrát za dva týdny. Rostliny budou lépe růst i kvést!

Slimáci, mravenci a mšice!

Přirozenou bariéru proti slimákům vytvoříme rozsypáním jedlé sody kolem záhonů. Místa, kde si zrovna udělali hnízdo mravenci a často se vyskytují, bílým práškem posypeme. Když tohle několikrát zopakujeme, mravenci by se měli odstěhovat. Nepomůže-li to, smícháme 5 lžiček jedlé sody s 5 lžičkami moučkového cukru a rozmícháme v převařené studené vodě (asi 500 ml). Tento postřik pak aplikujeme na místa, kde se mravenci nejčastěji vyskytují.

Svaříme-li 1 litr vody se lžičkou sody a po vychladnutí přelijeme do postřikovače můžeme aplikovat na rostliny napadené mšicemi.

Domácí fungicid!

Šedá hniloba, nazývaná také šedá plíseň a botrytida dokážou napáchat velké škody na mnohých zahradních plodinách a celou úrodu prakticky zničit. Účinným pomocníkem nám bude směs 8 lžic jedlé sody, 5 lžic oleje a 8 litrů vody. Nejdříve smícháme vodu s olejem a následně přidáme sodu, mícháme dokud se soda úplně nerozpustí. Před postřikem odstraníme z rostliny nemocné čísti a opláchneme čistou vodou. Následně aplikujeme roztok ručním postřikovačem na napadené rostliny, zde buďte pečlivý a nezapomeňte na spodní strany listů. Aplikujeme ideálně po dobu sedmi dní, minimálně však 3 dny. Jako prevenci používáme roztok 1x za deset až dvacet dní.

Padlí - 1 lžičku sody rozpustíme v 1 litru teplé vody. Po vychladnutí stříkáme napadené rostliny každý den jeden až dva týdny. Jako prevenci pak aplikujeme 1x za tři týdny.

Mechy a plevele!

Zarostlé chodníčky plevelem a mechu v trávě se zbavíme aplikací roztoku 2-3 lžic sody v 1 litru převařené studené vody. Postup několikrát opakujeme - minimálně 3x v intervalu několika dní. Do roztoku můžeme také přidat 1 lžíci lihového octa. Na malé plochy můžeme aplikovat pastu, kterou získáme smícháním sody a trochy vody. Tu poté aplikujeme přímo na nežádoucí rostliny.

Zdroje: living.iprima.cz thespruce.com, cs.wikipedia.org, express.co.uk, balconygardenweb.com, Neobyčejné užití obyčejných věci (Rider´s Digest Výběr)